نایب رئیس مجلس با اشاره به نقش مجلس در استفاده از ظرفیت گروه بریکس: بریکس می‌تواند به آقایی دلار در غرب و شرق پایان داده و اقتصاد جهانی را از انحصار غرب و آمریکا خارج کند

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت نهمین مجمع پارلمانی گروه بریکس، گفت: شکل‌گیری بریکس که در حقیقت دایره‌ تاثیرگذاری آن از نظر بین المللی وسیع‌تر بوده و به شرق و غرب دنیا نفوذ کرده است، می‌تواند به آقایی دلار در غرب و شرق پایان داده و اقتصاد جهانی را از انحصار غرب و آمریکا خارج کند.

حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری ، با اشاره به اهمیت «نهمین مجمع پارلمانی گروه بریکس»،گفت: امروز اقتصاد دنیا به نوعی گروگان قدرت‌های غربی است، لذا آزادسازی این نوع گروگانگیری، مرهون شکل‌گیری پیمان‌های مالی، تجاری و سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی است. خوشبختانه اتفاقات خوبی رخ داده و در حال رخ دادن است؛ لذا قوت گرفتن پیمان شانگهای می‌تواند بخشی از این اقتصاد جهانی را از گروگانگیری غربی‌ها و آمریکایی ها آزاد و نقش دلار را کاهش دهد.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:شکل‌گیری بریکس که در حقیقت دایره‌ تاثیرگذاری آن از نظر بین المللی وسیع‌تر بوده و به شرق و غرب دنیا نفوذ کرده، می‌تواند به آقایی دلار در غرب و شرق پایان داده و اقتصاد جهانی را از انحصار غرب و آمریکا خارج کند و پیامدهای خیلی خوبی برای کشورهای مختلف داشته باشد.
حجت الاسلام و المسلمین ذوالنوری ادامه داد: شاهد این هستیم که در این روزها اجلاس پارلمان‌های کشورهای حوزه بریکس در آفریقای جنوبی در حال شکل‌گیری است که رئیس محترم مجلس شورای اسلامی هم دیروز عازم شرکت در همین اجلاس شدند.
وی با بیان اینکه پارلمان‌ها می‌توانند در این اجلاس نقش آفرینی فراوانی داشته باشند، تاکید کرد: به واقع هر کشوری بخواهد در یک اجلاس بین المللی و منطقه‌ای شرکت کند طبیعتاً از یک سری حقوق برخوردار خواهد شد و یک سری تکالیفی را می‌پذیرد، بنابراین هم در این حقوق و هم در تکالیف، کشورها دچار یک سری وظایف می‌شوند که پارلمان‌ها با تصویب قوانینی می تواند ،نقش آفرینی کشورها را در آن پیمان تقویت و تسهیل کنند.
ذوالنوری تاکید کرد: طبیعتاً مجلس شورای اسلامی می‌تواند در تقویت برخورداری کشور ما از منافع عضویت در بریکس به دولت کمک کند و مسیر دولت را هموار کرده و موانع را از سر راه دولت بردارد. همچنین در جاهایی اگر دولت‌ها کوتاهی داشته باشند ، مجلس شورای اسلامی می‌تواند دولت را ملزم کند که از ظرفیت بریکس برای بهبود ارتباطات ما در دنیا و حل مشکلات اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی با کشورهای مختلف و همچنین توسعه ارتباط سیاسی و فرهنگی استفاده کند./پایان پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *