اقدام آمریکا نقض صریح قوانین بین‌المللی هوانوردی بود / جمهوری اسلامی حق مقابله به مثل و درخواست غرامت دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ذوالنور، مجتبی ذوالنوری در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تعرض جنگنده آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان کشور سوریه، گفت: اقدام آمریکایی‌ها در ایجاد مزاحمت و تعرض به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایرانی، نقض صریح و آشکار قوانین بین المللی هوانوردی و اخلال در مسیر هواپیمای مسافربری است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: آمریکایی‌ها عذر بدتر از گناه آوردند و گفتند ما گشت زنی معمولی در آن کریدور هوایی داشتیم. این دروغ آشکار و روشن بر نقض آشکار اضافه شد و جرم آمریکایی‌ها را مضاعف کرده است لذا حیثیت بر باد رفته آنها را بیشتر بر باد داد.

وی با تاکید بر حق جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری موضوع، اظهار کرد: در صورتی که جمهوری اسلامی بخواهد مقابله به مثل کند، این حق را دارد. همچنین ایران حق پیگیری از طریق مجامع بین الملل و طرح دعوای حقوقی برای پیگیری این موضوع را دارد.

ذوالنوری با بیان اینکه وزارت امور خارجه مکلف به پیگیری تعرض جنگنده‌های آمریکا است، گفت: کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز تاکید دارد که وزارت خارجه به قوت کار را پیگیری کند. با توجه به اینکه برخی از مسافران هواپیمای ایرانی آسیب دیدند، درخواست غرامت برای آنها باید صورت بگیرد لذا در این صورت قوه قضاییه  باید به وزارت امور خارجه کمک کند.

ایکائو موظف به مطالبه‌گری است

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی) باید روی این موضوع حساس شود و ضمن انجام وظیفه، مطالبه‌گری کند. ایکائو باید علیه آمریکا طرح دعوا کند زیرا این سنت بدی است و اگر قرار باشد هر قلدری برای مسیرها و کردیدورهای مسافرتی هوایی ایجاد مزاحمت کند، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و کشورهای دیگر هم این حق را به خود می‌دهند که چنین کاری را تکرار کنند.

شناسایی هواپیمای ایرانی از طریق رادار امکان‌پذیر بود

وی با اشاره به تردد هوای در آسمان ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران اثبات کرده که هیچ گونه تعرض برای هواپیماها ایجاد نمی‌کند هرچند با توجه به حضور بیگانگان در منطقه بیشترین مانورهای هوایی را داریم اما تاکنون هواپیمای ایران، رعب و ترس یا نگرانی برای خطوط هوای ایجاد نکرده است.

ذوالنوری یادآور شد: آمریکایی‌ها مدعی داشتن تجهیزات راداری پیشرفته هستند و اذعان دارند که آسمان منطقه را در کنترل دارند و هر جنبده‌ای که حرکت کند را می‌توانند، شناسایی کند اما برای هواپیمایی مسافربری ایجاد مزاحمت می‌کنند و به تناقض‌گویی می‌پردازند.

کمیسیون امنیت ملی تعرض جنگنده‌های آمریکا را در حضور مسئولین ذی ربط بررسی می‌کند

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شناخت یک پرنده در هوا نیاز به نزدیک شدن ندارد، آمریکا با کمک سیستم پیشرفته راداری می‌توانست، کار شناسایی را انجام دهد بنابراین تعرض جنگنده‌ها محکوم و جنایتکارانه است و قطعا ایران حق پیگیری دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وزارت امور خارجه موظف و مکلف به پیگیری این جنایت است. کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز برای بررسی موضوع با حضور مسئولین ذی ربط اقدام و تکالیف لازم را برای دستگاه‌های اجرایی تبیین خواهد کرد./

پایان پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *