امنیت خاورمیانه با نقش آفرینی، تعامل و مشارکت کشورهای منطقه حاصل می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ذوالنور، «لیندال جین ساکس» سفیر استرالیا در کشورمان با مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

ذوالنوری در ابتدای این دیدار، پیشینه روابط جمهوری اسلامی ایران و استرالیا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران، تقویت روابط همه جانبه با استرالیا است و همواره تهران از ارتقای مناسبات و گسترش همکاری‌ها در حوزه های مختلف با کانبرا استقبال می کند.

وی نقش همکاری‌های پارلمانی ایران و استرالیا را در تقویت روابط دو کشور مهم دانست و ادامه داد: ایجاد گروه دوستی پارلمانی فیمابین به توسعه و تقویت روابط پارلمانی و تعاملات این گروه‌ها، به ارتقای سطح مناسبات دو کشور خواهد انجامید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این دیدار از پیوستن استرالیا به ائتلاف آمریکا در منطقه به بهانه امنیت دریانوردی ابراز ناخرسندی کرد و اظهار داشت: امنیت منطقه نه قابل واردات و نا قابل خریداری است، بلکه تأمین امنیت منطقه با نقش آفرینی، تعامل و مشارکت کشورهای منطقه حاصل می‌شود و حضور آمریکا و کشورهای بیگانه و فرامنطقه‌ای به افزایش ناامنی و بی‌ثباتی دامن زده است.

ذوالنوری همچنین افزود: حضور آمریکا و قدرت‌های سلطه گر در منطقه جز جنگ و رشد تروریسم ارمغانی نداشته و حضور نیروهای دریایی ایران تأثیر زیادی در محدودسازی شرارت‌های دزدان دریایی در اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج عدن داشته و کمک شایان به امنیت منطقه کرده است.

وی پیوستن استرالیا به ائتلاف آمریکائی را باعث خدشته دار شدن حیثیت استرالیا در نگاه ملت‌ها و تخریب روابط این کشور با ایران دانست.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه اظهار نگرانی نخست وزیر استرالیا نسبت به کاهش اجرای تعهدات برجامی ایران را که طی نامه ای خطاب به رئیس جمهور اسلامی ایران رخ داده است را مایه تأسف دانست و عنوان کرد: نخست وزیر استرالیا بجای این کار، باید با ترامپ و سران اروپایی مکاتبه داشته و از آنها می‌خواست که با امتناع از اجرای تعهدات برجامی خود، این معاهده جهانی را در معرض خطر قرار نداده و با تحمیل تحریم‌های ظالمانه مردم ایران را تحت فشار اقتصادی و دارویی قرار ندهند.

ذوالنوری افزود: ایران؛ ھمواره به تمامی تعهدات و تکالیف برجامی عمل کرده و عهدشکنی آمریکا و مسئولیت گریزی اروپا باعث ضایع شدن حقوق مسلم برجامی ملت ایران شده و طبیعی و منصفانه است که تا بازگشت طرف مقابل به انجام تعهدات خود، ایران نیز سطح اقدامات برجامی خود را کاهش دهد.

وی با اشاره به موقعیت ویژه ایران در منطقه غرب آسیا اظھار داشت: جایگاه استراتژیک جمهوری اسلامی ایران و ھمچنین ثبات و امنیت منطقه ای، مسیر همواری را برای سرمایه گذاری و توسعه تعاملات تجاری و بازرگانی و گردشگری با استرالیا به وجود آورده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: دو کشور با وجود تنگناهای موجود می توانند با ارائه برنامه منسجم، سطح همکاریهای فیمابین را گسترش داده و تعاملات را افزایش دهند.

ذوالنوری همچنین حضور انبوه ایرانیان و دانشجویان ایرانی در استرالیا را پشتوانه خوبی برای همکاری فرهنگی، اجتماعی و تجاری فیمابین دانست.

سفیر استرالیا در ایران: تعاملات پارلمانی نقطه عطف مناسبات فیمابین است

لیندال جین ساکس سفیر استرالیا این دیدار را فرصت خوبی برای تقویت همکاری‌های و گسترش تعاملات در سطوح مختلف پارلمانی دانست و اظهار داشت: نقاط مشترک بسیاری برای توسعه و تعمیق روابط بین دو کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: تعاملات پارلمانی نقطه عطف مناسبات فیمابین است و گسترش تعاملات و تبادلات دو کشور از طریق پارلمان اهمیت بسیاری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *