نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره “سیروس عسگری”| بازداشت پنج نفر به اتهام فعالیت‌های نظامی

نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره “سیروس عسگری”| بازداشت پنج نفر به اتهام فعالیت‌های نظامی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ذوالنوری، سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اشاره به جزئیاتی از جلسه عصر امروز (دو‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۹) این کمیسیون گفت: در ابتدای جلسه آقای ذوالنوری رئیس کمیسیون به موضوع نشست مبنی بر بررسی آخرین وضعیت سیروس عسگری، دانشمند ایرانی که در آمریکا زندانی است، پرداخت و گفت «تعدادی از شهروندان ایرانی از سوی قدرت‌های سلطه‌گر و به ویژه آمریکایی‌ها به بهانه‌های مختلف بازداشت شدند از جمله آنها آقای سیروس عسگری دانشمند ایرانی است که در اسارت آمریکایی‌ها است و مطابق اطلاعات ما در زندان‌های آمریکا دچار بیماری کرونا شده است.

وی افزود: آقای ذوالنوری در ادامه تاکید کرد «جای نگرانی جدی برای سلامتی و جان ایشان است و سوال اصلی این است که گناه یک دانشمند متخصص چیست؟

بیشتر بخوانید

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به حضور مسئولان دستگاه‌های مختلف و بررسی شرایط آزادی این شهروندان، افزود: همسر دکتر عسگری نیز برای این جلسه دعوت شده بود، اما به علت بیماری و مساعد نبودن حالشان، امکان حضور پیدا نکردند.

نقوی‌حسینی در ادامه به اظهارات نماینده وزارت امور خارجه در این زمینه اشاره کرد و گفت: نماینده وزارت امور خارجه گفت که “دکتر عسگری از نخبگان و متخصصان کشور هستند و در حال حاضر بنا بر آخرین خبر اینکه دیروز قرار بوده تست کرونا برای ایشان گرفته شود و در صورت منفی بودن تست، قطعا ایشان سریعا به ایران باز گردانده می‌شوند. ایشان بیماری قلبی هم دارد و مشکلات سفر هم باید رعایت شود، به نظر می‌رسد بازگشت ایشان قطعی شده و موانع و مشکلات از سر راه برداشته شده است”.

وی اضافه کرد: وی همچنین گفت که “دکتر عسگری به آمریکا رفت و آمد داشت و تحصیلات وی آنجا بوده، فرزندانش آنجا هستند و البته ویزای ایشان توریستی بوده است. در همین ایام پروژه‌ای هم گرفته بودند ولی آمریکایی‌ها خصمانه برخورد کردند، زیرا ایشان در دادگاه‌های آمریکا تبرئه شده بوده است. در آن ایام وزارت خارجه حمایت‌ها و کمک‌های زیادی کرد تا در نهایت آبان ماه سال قبل تبرئه شد، اما خباثت آمریکا و برخی عوامل دیگر مانع سفر ایشان به ایران شد که اخیرا حل شده است”.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی افزود: در ادامه نشست نماینده وزارت امور خارجه گفت که “افراد دیگری غیر از دکتر عسگری نیز در آمریکا یا سایر کشورها به همین مشکلات گرفتار شدند”.

وی تصریح کرد: در ادامه نشست، معاون وزارت دفاع نیز ضمن ارائه گزارشی گفت که “متأسفانه تعدادی از اتباع ما در سایر کشورها گرفتار هستند. ما در حوزه دفاع بیش از ۳۰ مورد داشتیم که  به دلیل رفتار خصمانه آمریکایی‌ها گرفتار شده بودند، البته با همکاری دستگاه‌های مربوطه جهت حل مشکل آنها تلاش های موثری صورت گرفت و وزارت امور خارجه در این زمینه نهایت تلاش و همکاری را دارد”.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: معاون وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت “در حال حاضر حدود پنج نفر به اتهام فعالیت‌های نظامی و دفاعی و بهانه‌های بیهوده اسیر و بازداشت شدند. دکتر عسگری مورد بغض و دشمنی قرار گرفت و اتهامات بیهوده‌ای در زمینه فعالیت‌های غیرقانونی به وی وارد کردند که البته از همه اتهامات تبرئه شده است”.

نقوی‌حسینی با بیان اینکه در ادامه جلسه نجفی خوشرودی و کواکبیان از اعضای کمیسیون اظهاراتی را بیان کردند، گفت: نماینده وزارت اطلاعات نیز گزارشی از رویکرد خصمانه و دشمنانه آمریکایی‌ها علیه اتباع و شهروندان ایرانی ارائه کرد و به ویژه برخورد آنها با کسانی که در انتقال تکنولوژی نقش داشتند، چه ایرانی‌هایی که خارج از کشور ساکن بوده و آمد و رفت هم حتی نداشتند تا کسانی که سفر می‌کردند. در این زمینه آمریکایی‌ها از سرویس‌های اطلاعاتی سایر کشورها نیز استفاده می‌کنند.

وی افزود: نماینده وزارت اطلاعات همچنین یادآور شد “در مورد سیروس عسگری نیز همین برخورد خصمانه صورت گرفت، وی از نخبگان و دانشمندان موثر کشورمان هستند که مشکل ایشان حل شده است، اما آمریکایی‌ها به بهانه تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران افرادی را تحت تعقیب قرار داده یا بازداشت کردند”.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس یادآور شد: آقای ذوالنوری در پایان نشست گفت “دشمنی قدرت‌های سلطه‌گر مثل آمریکا طبیعی است که به خصومت و دشمنی خود ادامه دهد. جمهوری اسلامی در حال پیشرفت چشمگیری در حوزه علم و تکنولوژی است و به همین جهت همه دستگاه‌ها باید تمهیداتی را تدارک ببینند که تأمین نیازها با کمترین هزینه صورت پذیرد و اگر شهروندی و اتباعی از کشور ما گرفتار این خصومت‌‌ها و دشمنی‌ها شدند باید مورد حمایت قرار گیرند و در جهت نجات، حمایت و جبران خسارات اقدامات لازم صورت پذیرد، قانون هم در این زمینه داریم و کمیسیون حمایت می‌کند.

انتهای پیام/

2 دیدگاه

  1. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

  2. بهترین وبسایتی که تاحالا دیدم.ازتون متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *