مختصری از زندگی نامه، سوابق، فعالیت ها ،اهداف و برنامه های حجـت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری

تاریخ و محل تولد:
آقای مجتبی ذوالنوری در تاریخ 21 مرداد 1342در روستای(سیاه کمر)از توابع شهرستان ملایردر خانواده ای کشاورز و مذهبی چشم به جهان گشود.

تحصیلات
تحصیلات ابتدائی را در روستای محل تولد گذرانید و به دلیل فقدان مدرسه راهنمائی تحصیلات راهنمائی را در روستای(انوج)در فاصله 12 کیلومتری طی کرد و به دلیل نبود ویا کمبود وسیله نقلیه در طول 3 سال دوره راهنمائی روزانه 24 کیلومتر مسیر رفت و برگشت را با اشتیاق به تحصیلات در سرما و گرما و در سنین نوجوانی طی طریق مینمود.

تحصیلات حوزوی:
الف:دروس مقدماتی:
همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی وارد حوزه علمیه بروجرد شد و از محضر اساتیدی چون حضرات:آیت الله حاج شیخ ابراهیم نجفی بروجردی.درباب.صاحب زمانی .قدسی.جواهری.واعظی وکرمی و….بهره برد و در سال 1359 برای ادامه و تکمیل تحصیلات خود به حوزه علمیه قم مهاجرت نمود.

ب:ادامه تحصیلات درقم:
نامبرده با مهاجرت به حوزه علمیه قم.فقه واصول.علوم اسلامی و قرآنی و معارف اهل بیت علیهم السلام از محضر پرفیض حضرات آیات و اساتیدی چون:طالقانی.آینه وند.موسوی گرگانی.حسینی بوشهری.فشارکی.ستوده.وجدانی فخر.اعتمادی.پایانی.صالحی مازندرانی.احمدی میانجی.مشکینی.مظاهری.جوادی آملی وفاضل لنکرانی فرا گرفت و بهره مند گردید.

تحصیلات دانشگاهی:
اخذ(لیسانس)کارشناسی زبان انگلیسی از دانشگاه تهران
گذرانیدن دوره آموزشی فرماندهی وستاد «دافوس»که ویژه فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح می باشد و اخذ مدرک آن در سال 69
دانشجوی دکترای رشته مدیریت راهبردی(استراتژیک)که هم اکنون پس از موفقیت در آزمون جامع در حال تدوین رساله ی دکتری می باشد.

سوابق
سوابق مبارزاتی:
ایشان علی رغم سن کم در دوران ستمشاهی.در برخی تظاهرات خونین از جمله تظاهرات 17 شهریور در میدان شهداءشرق تهران که منجر به شهادت جمع کثیری از مردم مسلمان گردید ِشرکت داشت.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ِعلاوه بر بحثهای داغ عقیدتی وسیاسی با گروهکهای ضد انقلاب مانند سازمان منافقینِ ِچریکهای فدائی خلق و….ِدر مقابل اقدامات آشوبگرانه آنها در کنار سایر نیروهای حزب الهی در درگیری خیابانی شرکت که منجر به مجروحیت چند باره ایشان گردید.
مدت مدیدی در قائله گروهکهای ضد انقلاب و تروریست در کردستان و آذربایجان غربیِ ِمانند:کومله و دموکرات ِو در کنار نیروهای رزمنده و مخلص سپاه ِارتش وژاندارمری ِتوفیق حضور جهادی در مناطق درگیرمذکور را یافت.

سوابق حضور در جبهه و دفاع مقدس:

84 ماه حضور در جبهه و مناطق عملیاتی جنوب و غرب و شرکت در اکثر عملیتهای بزرگ و کوچک و ایفای نقش موثر فرهنگی ِ تبلیغی ِرزمی ِمدیریتی و فرماندهی در سطوح مختلف از جمله فرماندهی گردان و تیپ ِاز دیگر توفیقات مجتبی ذوالنوری است ِبطوریکه مفتخر به دریافت «نشان فتح »از دستان مبارک فرمانده معزز کل قوا و رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله العالی گردید و افتخار مجروحیت چندین باره با ترکش و مصدومیت و جانبازی بر اثر گازهای شیمیایی دشمن را یافت.

تشکیل وراه اندازی گروههای رزمی تبلیغی:
با توجه به وجود ساز و کارهائی در مناطق عملیاتی و بدنه یگانهای رزم مانند :سازمانهای عقیدتی سیاسیِ ِواحدهای تبلیغات و اعزام مبلغ ِروحانیون تبلیغی ورودی به مناطق عملیاتی در بدنه یگانهای سازمان رزم بکارگیری شدند ِلکن ِبرای استفاده بهینه ِمنظم و به موقع نیاز به یک انسجام وسازماندهی محسوس بود.از اینرو آقای مجتبی ذوالنوری که طلبه جوانی در سنین حدود 20 سالگی بود اقدام به تشکیل و راه اندازی گروههای رزمی تبلیغی از روحانیون و طلاب جهت فعالتهای رزمی و تبلیغی در جبهه و تامین نیاز یگانها نمود که این توجه رزمندگان و فرماندهان را بشکلی به خود جلب کرد که این گروهها معروف و موسوم به «گروه ذوالنور»شدند.

تشکیل گردان های رزمی تبلیغی:

تجربه موفق تشکیل گروههای رزمی تبلیغی منجر به تشکیل گردانهای رزمی تبلیغی موثر از روحانیون و طلاب گردید.
تاسیس و راه اندازی تیپ مستقل83 امام جعفر صادق(علیه السلام):
با تاثیر وباز خورد مفید و تحسین برانگیز تشکیل گروه ها و گردان های رزمی تبلیغی امید به امکان تحقق ایده ای که ذوالنور از مدتها در سر داشت و آن هم تشکیل تیپ مذکور بود دو چندان و قوت بیشتری یافت
از این رو متقاعد ساختن مسئولین و فرماندهان جنگ توسط ذوالنور، آغاز و نهایتا با تشویق و تاکید حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مدظله العالی در جایگاه ریاست جمهوری تیپ مذکور با مأموریت: جذب، آموزش ،سازماندهی ،بکارگیری روحانیون رزمنده در جبهه‌ها و مناطق عملیاتی و نیز تامین نیاز گردانها ، تیپ ها ، لشگرهای واحدهای عملیاتی سازمان رزم سپاه، ارتش و دیگر سازمان‌های نیروهای مسلح در اواخر سال ۱۳۶۵ راه‌اندازی و تشکیل گردید
فرماندهی تیپ ۸۳:
از بدو تشکیل تیپ مذکور ،فرماندهی آن به مجتبی ذوالنوری 23 ساله سپرده شد و تا سال‌ها بعد از جنگ نیز به مدت ۲۳ سال فرماندهی تیپ مذکور را به عهده داشت.
تشکیل بسیج طلاب:
بعد از صدور فرمان تاریخی حضرت امام راحل سلام الله علیه در آذر ۱۳۶۷ مبنی بر تشکیل بسیج دانشجو و طلبه، بعد از پیگیری های مجدانه فراوان و در جایگاه فرماندهی تیپ ۸۳ و نظر به سنخیت این ماموریت با این یگان، اقدام به راه‌اندازی بسیج روحانیون حوزه های علمیه قم ،خراسان و اصفهان نمود که تا امروز هم تشکل های بسیج روحانیون و طلاب و تیپ مستقل ۸۳ به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
سوابق اجرایی ،مدیریتی و فرماندهی:
• مسئول اعزام مبلغ لشگر ۲۷ محمد رسول الله (ص) در فاصله سال‌های ۶۱ تا ۶۴
• معاونت فرهنگی لشگر ۱۰ سیدالشهدا علیه السلام و همزمان معاونت فرهنگی قرارگاه و سپاه سوم قدس ، حدودا تا پایان جنگ با حفظ سمت فرماندهی تیپ 83
• مسئول ستاد ارتباطات فرماندهی تبلیغات جبهه و جنگ
• فرمانده تیپ مستقل ۸۳ امام جعفر صادق علیه السلام به مدت ۲۳ سال
• دبیر کل کنگره شهدای روحانی کشور به مدت بیش از ۱۸ سال و برگزاری یادواره ها و کنگره های شهرستانی و استانی در سراسر کشور
• جانشین ستاد نمایندگی ولی فقیه و نیز ریاست ستاد مذکور به مدت چند سال با حفظ سمت فرماندهی تیپ ۸۳
• جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه به مدت سه سال
برخی از فعالیت‌های آموزشی، تبلیغی، فرهنگی و سیاسی:
 سابقه تدریس معارف اسلامی، مبانی انقلاب اسلامی، احکام ،کلام ، روش تفسیر، ولایت فقیه ،جریان شناسی سیاسی و … در بعضی از دانشگاه ها از جمله مراکز آموزش عالی وابسته به سپاه و بسیج
 سابقه چند ده ساله سخنرانی در همایش ها ، اردوها ،کنگره‌های شهدا ،مناسبتهای انقلاب اسلامی ،مناسبت‌ها و حوادث سیاسی، فرهنگی ،اجتماعی، امنیتی، اردوها و دوره های معرفتی و بصیرتی به شکلی که فقط در دوران هشت ساله دولت اصلاحات بیش از 8000 سخنرانی در سراسر کشور داشته و این روند در دولت نهم و دهم نیز کاهشی نداشته است.
 دفاع از ارزش‌های انقلاب، حقوق ملت در موقعیتها و تریبون‌های مختلف و تقابل با جریان های منحرف عقیدتی و سیاسی
 حضور فعال در عرصه های اجتماعی که به عنوان نمونه می‌توان به حضور چند ماهه در مناطق زلزله‌زده گیلان و بم و اعزام و به‌کارگیری بیش از ۱۳۰۰ روحانی در کمکهای امدادی و امورشرعی آسیب دیدگان اشاره کرد.
نمایندگی مردم شریف قم در دوره دهم مجلس شورای اسلامی:
الف: مسئولیتها
• ریاست کمیته ی هسته‌ای مجلس شورای اسلامی به مدت سه سال
• ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از ابتدای سال چهارم و دوره دهم که هم اکنون نیز ادامه دارد
• عضویت در کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی
• ریاست فراکسیون دفاع و اقتدار ملی از ابتدای این دوره تا کنون
• ریاست فراکسیون روحانیت مجلس از ابتدای این دوره تا کنون
• عضویت در ۱۲ کمیسیون دیگر
ب: برخی از فعالیت‌ها و اقدامات:
 حوزه انتخابیه و استانی: پیگیری در جهت حل مشکلات استان و شهر مقدس قم از قبیل:

 1. مشکلات بیکاری و تلاش در افزایش اشتغال
 2. کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم از طریق وضع و اصلاح قوانین ، نظارت بر دولت و مطالبه گری و پیگیری از طریق دستگاه ها و وزارتخانه های مربوطه
 3. کمک به افزایش فضاهای ورزشی، فرهنگی و تفریحی
 4. کمک به فعال سازی و جوابگو ساختن مسئولین و دستگاه‌های ذیربط در مقابل با فساد اخلاقی و اجتماعی در شهر و استان
 5. کمک به ادارات و دستگاه های استان در رفع مشکلات آنان برای خدمت به مردم شریف و مشاغل و طرح های مربوطه
 6. حضور فعال در جلسات کاری مدیران استانی از موضع نمایندگی ملت و ناظر مجلس شورای اسلامی
 7. کمک به پیشرفت طرح های عمرانی استان و شهر قم با پیگیری در جهت تامین اعتبارات و …
 8. کمک به حل مشکل واحدهای تولیدی ،صنعتی و تجاری جهت افزایش رونق تولید و کمک به حل مشکل اشتغال
 9. کمک به رسیدگی به مشکلات اقشار، اصناف، کشاورزان، دامداران، کارگران ساختمانی، مستمری‌بگیران،بازنشستگان و مددجویان نهادهای حمایتی از حیث وضع و اصلاح قوانین و رفع مشکلات درون استانی آنها.
 10. تعیین وقت معین و مختص جهت زیارت و ملاقات مراجعه کنندگان عزیز بدون نیاز به هماهنگی و تعیین قبلی بصورت هفته ای بطوری که در طول سال ساعت ۱۵ تا ۱۷ شنبه هر هفته . لازم به ذکر است به دلیل بررسی لایحه بودجه در اسفندماه هر سال ، برگزاری سه نوبت جلسات مجلس (صبح ، عصر شب) از شنبه تا چهارشنبه در ایام اسفندماه همان ساعت در روزهای پنجشنبه جایگزین شنبه می گردد.
 11. تلاش در حل مشکلات مراجعین محترم در حد مقدورات و محدودیت های قانونی
 12. کمک به حل اختلافات و چالش‌های دوائر دولتی با یکدیگر و یا با مردم شریف
 13. پیگیری مشکلات اجتماعی ،شهری و رفاهی مانند : موضوع فاضلاب مناطق و محلات دارای مشکل
 14. پیگیری کمک به حل مشکلات حمل و نقل درون شهری و برون شهری
 15. پیگیری در حل مشکلات و کمک به بهبود امکانات درمانی استان
 16. برای حل سه مشکل پیچیده و کلان مترو ،منوریل و فرودگاه پیگیری های فراوانی به عمل آورده اند که هنوز مشکلات فوق مرتفع نگردیده است و همچنان پیگیریها ادامه دارد
   حوزه فرا استانی و ملی: پیگیری کمک به حل مشکلات پیش در سطح حوزه انتخابیه در سطح ملی و کشوری از طریق:
 17. وضع قوانین مناسب
 18. رفع موانع و اصلاح قوانین
 19. مطالبه گری از دولت وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های کشوری
 20. فعالیت جدی و مشارکت در مراحل رسیدگی طرح ها و لوایح
 21. مشارکت فعال در تهیه تعداد زیادی از طرح های نمایندگان
 22. رسانیدن صدای مردم عزیز به گوش مسئولین محترم در سطوح مختلف مدیریتی کشور و قوای سه گانه با استفاده از نطقها، تریبونهاو موقعیت های مختلف
 23. طراحی و پیگیری طرح شفافیت، حضور ، فعالیت، عملکرد و آرای نمایندگان
  با توجه به اینکه نمایندگان مجلس ، وکلای ملت هستند و وظیفه وکیل از نظر شرع مقدس و قانون؛ تامین مصالح و منافع و غبطه موکل است، باید همه اقدامات و آرای نمایندگان به طور شفاف در معرض دید مردم و موکلین باشد تا آنان بتوانند از موکلین خود مطالبه‌گری و بر آنها نظارت نمایند و این امر جز با تصویب «طرح شفافیت» پیش‌گفته مقدور نیست.
  آقای ذوالنوری با چند هفته تلاش مستمر،تعداد ۱۷۳ نفر از نمایندگان مجلس را متقاعد برای امضای این طرح دو فوریتی کردند ولی بدلیل همین عدم شفافیت و مخفی بودن آراء، متاسفانه از کل حدود نمایندگان حاضر در مجلس و 173 نفر امضا کنندگان طرح، فقط ۶۹ نفر به فوریت آن رای دادند که البته طرح پیش گفته از دسترس خارج نشده است و به طور طبیعی در مسیر طی مراحل است.
 24. تهیه طرح مقابله با فسادهای اقتصادی، مالی و بانکی و شفافیت دارائیهای مسئولین در سطوح مختلف بطوریکه مردم بتوانند نظارت لازم را بر مسئولین اعمال نمایند که این طرح در مراحل پیگیری قرار دارد.
 25. باتوجه به ناکارآمدی و ناتوانی دولت در حل مشکلات مردم و تحقق وعده های واهی و در جهت پاسخگو کردن دولت ، آقای مجتبی ذوالنوری با تلاش مستمر ۸ ماهه ، مجدانه و خستگی ناپذیر ،علی‌رغم اینکه همه توان دولت در سطح معاونین رئیس جمهور، وزرا و معاونین پارلمانی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها ، استانداران ،فرمانداران و مدیران کل ،فشار سنگینی برای وادار کردن نمایندگان به پس گرفتن امضاهای طرح ۵ سال از رئیس جمهور به کار گرفتند و به کرات تعداد امضاها از حد نصاب یک چهارم عدد کل نمایندگان ۷۳ نفر پایین‌تر می‌آوردند ،ولی با تلاش فوق العاده موفق شدند رئیس جمهور را به کف مجلس بکشانند و نمایندگان با اکثریت قاطع در ۴ مورد از ۵ سال رئیس جمهور را محکوم و به او کارت زرد بدهند.

جهت استحضار مردم شریف متن کامل سوال از رئیس‌جمهور ذیلا تقدیم می گردد:
جناب آقای دکتر لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم؛
با احترام، خواهشمند است در اجرای ماده 212 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، سؤال اینجانبان از آقای حسن روحانی، رئیس‌جمهور محترم را برای بررسی به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع فرمایید.
خلاصه سؤال:

 1. چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهمترین عوامل فلج تولید ملی است، موفق نبوده است؟
 2. علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال وعلی‌رغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟
 3. چرا دولت تدبیر و امید نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟
 4. علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله، در دولت جنابعالی، علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های عبور از رکود چیست؟
 5. علت افزایش شتابان ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟
  شرح سوالات:
 6. جناب آقای رئیس‌جمهور، جنابعالی خوب می‌دانید که یکی از مهمترین عوامل رکود و فلج اقتصادی و موانع تولید (مقوله منحوس) قاچاق می‌باشد که به دلیل عدم بازپرداخت هرگونه عوارض، بیمه، مالیات، عوارض گمرکی و…، قدرت رقابت را از تولیدگران داخلی سلب و علاوه بر همه زیان‌ها خسارات و آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور، باعث از بین رفتن بنگاه‌های فراوان تولیدی، ورشکستگی و فروپاشی بسیاری از خانواده‌های ایرانی گردیده است. چرا در طول دو دوره دولت شما عزم و اراداه و اقدام جدی و شایسته‌یا با این پدیده خانمانسوز انجام نگرفته است؟
 7. جنابعالی وعده قاطع دادید که روز اول اجرای برجام همه تحریم‌ها یکجا و به یکباره برداشته می‌شود، بیش از دو سال از وعده‌ها می‌گذرد، ایران به اقرار اعضای 1+5 و نیز مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به همه تعهدات خود عمل کرده است. مردم ما همه هزینه‌های سنگین پذیرش برجام را پرداخته است اما استمرار بخش عمده‌ای از تحریم‌های بانکی همچنان فشار تحریم‌ها را بر دوش مردم ما تحمیل کرده است. چرا خلاف برجام و وعده‌های قاطعانه، همچنان این تحریم‌ها استمرار دارد؟
 8. جناب آقای رئیس‌جمهور یکی از مهمترین علل مشکلات معیشتی مردم عزیز به ویژه قشر جوان،‌تحصیلکرده، بیکاری مفرط و گسترده می‌باشد. چرا در دولت جنابعالی اقدام بایسته و موثری در ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری صورت نگرفته است؟
 9. جنابعالی نه‌تنها بارها وعده ایجاد رونق اقتصادی و چرخیدن چرخ صنعت را داده‌اید، بلکه بارها اعلام کرده‌اید از رکود عبور کرده‌ایم، اما مردم ما در عالم واقع خلاف آن را شاهد هستند. جناب آقای رئیس‌جمهور علت این رکود بی‌سابقه اقتصادی چیست و چرا برخلاف وعده‌های مکرر و اعلام‌های متعدد، اتفاق مثبت و موثری را شاهد نیستیم.
 10. جناب آقای رئیس‌جمهور رشد جهشی و افزایش شتابان و بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی در دولت جنابعالی علاوه بر اینکه باعث کاهش شدید قیمت پول ملی گردیده است، بلکه باعث تورم غیرقابل تحمل، به هم خودرن بسیاری از قراردادها، تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از صنایع، عدم امکان بسیاری از خریدهای خارجی در زمینه ماشین‌آلات و تجهیزات تکمیل طرح‌های اقتصادی و صنعتی و تبعات نامطلوب گسترده دیگر خواهد شد، علت چنین پدیده مشکوک و مخربی چیست؟
 11. طراحی و تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور :
  با توجه به اینکه رئیس جمهور در مورد چهار سوال ،کارت زرد از مجلس دریافت کرد ولی در حل مشکلات موضوع آن سوالات شامل بیکاری ، قاچاق ، کلاهبرداری برخی از موسسات مالی اعتباری، افزایش قیمت ارزهای خارجی ، پس از چندین ماه پیگیری از شهریور ۹۷ تا اسفند ۹۷ اقدام موثری نکرد، نماینده باید به سوگندی که یاد کرده است و مسئولیتی که در مقابل مردم دارد از اختیارات قانونی دیگر خود استفاده نماید و قانون علاوه بر اختیار تذکر و سوال، ابزار و اختیار استیضاح را نیز به نمایندگان ملت داده است . از این رو آقای مجتبی ذوالنوری در اسفند ماه ۱۳۹۷ استیضاح رئیس جمهور را با ۱۴ محور و دلیل مبنی بر عدم کفایت رئیس جمهوری، طراحی و تدوین نمود و برای امضای نمایندگان دیگر تلاش گسترده ای نمود.
  نصاب امضاء طرح استیضاح رئیس جمهور یک سوم عدد کل نمایندگان است که با توجه به عدد موجود 287 نفر، نصاب 96 نفر است.متاسفانه علیرغم دو ماه تلاش فقط ۱۸ نفر آن را امضا کردند که دیگر قابل پیگیری نبود

جهت استحضار مردم شریف متن کامل استیضاح و دلایل عدم کفایت رئیس‌جمهور ذیلا تقدیم می گردد:
جناب آقای دکتر لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
با احترام، بر اساس اصل ۸۹ قانون اساسی و ماده ۲۲۹ قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ما نمایندگان ملت شریف ایران به دلائل ذیل خواستار طرح عدم کفایت و استیضاح رئیس جمهور جناب آقای حسن روحانی می باشیم.
خواهشمند است اقدامات قانونی لازم و مقتضی را معمول فرمائید.
١- ناتوانی، ضعف، سستی، کم کاری و عدم کفایت در اداره قوه مجریه به شکلی که آثار آن در آشفتگی، به هم ریختگی و نابسامانی امور کشور برای آحاد ملت شریف ایران مشهود و ملموس می باشد.
۲- سوء مدیریت در اداره بازار ارزی کشور، بطوریکه باعث افزایش شتابان و غیر متعارف ارزهای خارجی از جمله دلار گردیده است، و کاهش ارزش پول ملی، افزایش کمر شکن و سرسام آور تورم، اختلال جدی در وضعیت اقتصادی کشور و فشار سنگین بر دوش مردم را به دنبال داشته است.
٣- سوء مدیریت و ناتوانی در نظارت و کنترل قیمت ها ، باعث نوعی هرج و مرج، نوسانات غیرمتعارف، اختلالات فراوان قیمت یک کالا در چند فروشگاه متفاوت، رها سازی مدیریت اقتصادی کشور بحال خود، که فقط یک نمونه آن آشفتگی،خودمختاری و بی سروسامانی بازار خودرو می باشد، نه تنها زندگی مردم را با سختی و مشکلات و اختلالات جدی روبرو کرده است ، بلکه این بی ثباتی، بنگاه های اقتصادی و چرخه تولیدات داخلی را تحت تاثیر و در خطر جدی قرار داده است.
۴- اجرا نکردن اصول ۲۴ گانه و سیاست های اقتصاد مقاومتی که تنها راه برون رفت از شرائط بد اقتصادی موجود می باشد.
۵۔ صرف وقت و ریختن تمام توان و ظرفیت دیپلماسی کشور به پای برجام، بطوریکه تقویت و تحکیم روابط با همسایگان و کشورهای منطقه تقریبا بصورتی رها گردیده که حتی منافع اقتصادی رقبای جمهوری اسلامی در کشورهای عراق و سوریه بیشتر از ایران می باشد. روابط با همراهان دیرین جمهوری اسلامی ایران به حد مطلوبی نرسید. در فرصت سوزی چند ساله بعد از برجام پیمانهای دو جانبه و یا چند جانبه اقتصادی و پیوندهائی که منافع اقتصادی ایران به کشورهای منطقه را بطوری از بین برد که مانع اجرای تحریم های امریکا شود ، ایجاد نگردید. ضعف شدید دیپلماسی اقتصادی با دیگر کشورها زبانزد خاص و عام است.
۶- ایراد خسارات سنگین به منافع ملی، اقتصاد کشور و معیشت و زندگی مردم، با نگرفتن تضمین های لازم از طرفهای مذاکرات برجام، على رغم پرداخت همه هزینه ها و عمل به تمامی تعهدات توسط جمهوری اسلامی ایران.
۷- همراه ساختن و متقاعد کردن گام به گام جامعه ، افکار عمومی و مردم ، برای پذیرش برجام با وعده های غیرواقعی و غیرصادقانه مانند وعده چرخیدن همزمان چرخ سانتریفیوژها و چرخ صنعت و اقتصاد کشور، انتساب ناصواب برداشته شدن سایه جنگ از سر مردم به برجام، وعده برداشته شدن بالمره ی تمامی تحریمها در روز اول اجرای برجام، ادعای واهی داشتن سناریوهای متعدد برای وضعیت های گوناگون برای مقابله با رفتارهای طرفهای برجامی، مانند خروج آمریکا ، نقض برجام و یا عدم انجام تعهدات آنان.
۸- نداشتن صداقت و صفت امانتداری که از مهمترین شروط احراز صلاحیت تکیه بر جایگاه منیع ریاست جمهوری کشور اسلامی است، و از مصادیق آن می توان به وعده های واهی و غیر صادقانه و ارائه آمار و اطلاعات متناقض و نادرست به مردم، اشاره کرد.
۹- عدم رعایت اصل شایسته سالاری، با انتخاب بعضی اطرافیان، مدیران و مسئولینی که متهم به تخلفات، قانون شکنی، رانت خواری، ثروت اندوزی از مسیرهای نادرست می باشند، که این امر یکی از عوامل مهم آسیب به سرمایه ملی و ضربه به اعتماد و اعتبار عمومی است و باعث بدبینی بخشی از مردم به دولت و نظام اسلام گردیده است.
۱۰- بی کفایتی و فقدان اراده و نداشتن عزم جدی و اقدام موثر در برخورد با آسیب های اجتماعی مانند حاشیه نشینی، فساد اخلاقی، اداری و اجتماعی ، پدیده ویرانگر اعتیاد و معقوله خانمان برانداز طلاق در دولت آقای روحانی از یک سو و ولنگاری از سوی دیگر تبدیل به یک تهدید جدی برای جامعه و کشور گردیده است.
۱۱- علی رغم مانورهای مکرر غیرصادقانه خبری و رسانه ای توسط آقای رئیس جمهور، مبنی بر عبور از رکود، لکن بدلیل سیاست های غلط اقتصادی، نداشتن برنامه های موثر و کارشناسانه، عجز و ناتوانی در رفع موانع تولید، رکود چندین ساله در دولت یازدهم و دوازدهم، اقتصاد کشور و معیشت مردم را به سوی چنین وضعیت نامطلوبی سوق داده است.
۱۲- عدم موفقیت در برخورد با مقوله بیکاری که باعث تنگی معیشت، مشکلات اجتماعی، رشد جرم و بزه در جامعه و فروپاشی و نابودی کانون گرم بسیاری از خانواده ها گردیده است.
۱۳- عدم اقدام متناسب و موثر و در نتیجه عدم موفقیت در کنترل پدیده مخرب قاچاق به عنوان مهمترین عامل تهدید تولید داخلی با وجود اینکه نمایندگان ملت چندین ماه پیش در ماجرای سوال از آقای رئیس جمهور در موضوع قاچاق ، به ایشان کارت زرد دادند ولی متاسفانه پس از آن نیز نه تنها اقدام دولت در کاهش قاچاق مشهود نبوده است، بلکه ابعاد قاچاق دو سویه، در صادرات و واردات، گسترش بیشتری یافته بطوریکه تاثیر قاچاق گسترده اقلام متعددی از جمله نهاده های دامی و کشاورزی در کوچک سازی و تهی کردن سفره های مردم و ایجاد صف های طولانی اقلام غذائی مانند گوشت بر همگان مشهود است.
۱۴ – قانون گریزی، استنکاف از اجرای قانون و نقض گسترده قانون، اعم از قانون اساسی، سیاست های کلی نظام، برنامه های پنجم و ششم توسعه پنج ساله و قوانین بودجه سالانه، بطور گسترده در عرصه ها و موضوعات مختلف، که باعث هدر رفتن منابع ملی، امکانات و اعتبارات سنگین در مجلس، دولت و دستگاه های دیگر در جهت تدوین، بررسی و ابلاغ قوانین گردیده است و باعث عدم تحقق اهداف قوانین و برنامه ها و در نتیجه بروز مشکلات عدیده در اداره کشور و خسارت سنگین به منافع مردم گردیده است، خود دلیلی بر فقدان صلاحیت و عدم کفایت جناب آقای روحانی برای مسند مهم ریاست جمهوری می باشد.

با توجه به اقدام ناقص و اجراء نادرست سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین توسط دولت در ۲۴ آبان ماه سال جاری که اعتراضات مردمی، سوء استفاده اشرار و اراذل از اعتراضات به حق مردم،ایراد خسارت های سنگین به اموال دولتی و عمومی و مردم و خسارت‌های جانی ایجاد شده و مشکلات اقتصادی فراوانی که برای مردم عزیزمان پیش آمد یک بار دیگر بی کفایتی رئیس جمهور خود را نشان داد که آقای ذوالنوری را بر آن داشت که بار دیگر طرح استیضاح رئیس جمهور را به رقم زده و به جریان بیندازد .اما این بار علاوه بر ۱۴ دلیل عدم کفایت ذکر شده رئیس‌جمهور، چهار دلیل دیگر به آن اضافه نمودند که با چهار دلیل ذیل استیضاح با ۱۸ دلیل روز یکشنبه ۲۶ آبان 98، جهت امضاء ارائه کردند.
این بار با توجه به نارضایتی نمایندگان ملت از اقدام دولت تعداد ۵۲ نفر طرح استیضاح را امضاء کردند ،که هنوز تا ۹۶ امضا فاصله دارد ولی همچنان در حال پیگیری می باشند.
اولویت های آقای ذوالنوری در مجلس یازدهم

 1. پیگیری کاهش مشکلات معیشتی مردم شریف بویژه: بازنشستگان و مستمری‌بگیران و مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سایر نهادهای حمایتی
 2. رسیدگی و پیگیری حل مشکلات وزارتخانه‌های حوزه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شامل :کشور ،دفاع ، اطلاعات و امور خارجی و زیر مجموعه های آن
 3. پیگیری کاهش مشکل بیکاری به عنوان یکی از معضلات و مشکلات اصلی جامعه ،مردم و جوانان که باعث افسردگی و ناامیدی انواع مریضی، عصبانیت ، فروپاشی کانون خانواده و …
 4. پیگیری ،فعال سازی صنایع ،معادن بنگاه‌های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل و رفع موانع فعالیت آنها و رفع موانع تولید.
 5. پیگیری، ساماندهی ،فعال سازی و استفاده حداکثری از ظرفیت های شهرکها و نواحی صنعتی استان و پیگیری حل مشکلات کارآفرینان
 6. تلاش در جذب سرمایه گذاران و کارآفرینان در جهت ایجاد اشتغال و افزایش رونق تولید
 7. پیگیری ایجاد و راه اندازی کامل و جامع شبکه ملی اطلاعات
 8. پیگیری رفع موانع موجود و علل توقف کلان پروژه های مترو ،منوریل و فرودگاه
 9. پیگیری افزایش فضاهای فرهنگی، ورزشی و تفریحی
 10. پیگیری ، تقویت کاروان حمل و نقل درون شهری و برون شهری استان
 11. پیگیری ،تعیین تکلیف و احیا بافت فرسوده شهر
 12. پیگیری و تعیین تکلیف وضعیت ۳۱۵ هکتار بافت تاریخی موجود در استان
 13. پیگیری و تقویت زیرساخت ها و امکانات گردشگری و ایجاد زمینه های جذب گردشگر بویژه گردشگران مذهبی خارجی
 14. پیگیری تصویب و اجرای طرح جامع مقابله با فساد بانکی ،مالی و اقتصادی در کلیه سطوح مسئولیتی کشور و تحقق عدالت اقتصادی
 15. پیگیری تصویب و اجرای طرح شفافیت رفتار ،اعمال، فعالیت ها ، اموال و آراء نمایندگان برای فراهم شدن زمینه نظارت و مطالبه گری مردم از نمایندگان

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#site-info {display:none;}