اظهارات ظریف درباره پول‌شویی در محاکم دنیا مورد استناد قرار می‌گیرد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ذوالنوری، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز(دوشنبه۳۰ دی) مجلس شورای اسلامی و در جریان سوال ملی خود از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره علت بیان مطالب بی‌اساس و هزینه‌ساز که در تضاد با منافع ملی از جمله توانایی آمریکا در از کار انداختن سیستم دفاعی کشورمان از طریق انداختن بمب و ایراد اتهام پولشویی به نظام گفت:جناب آقای ظریف در جایی مطرح کردند آمریکا با ۲ موشک می تواند سیستم دفاعی ما را مختل کند و این موضوع خلاف واقع است و در واقع تخریب کشور است. همه می دانیم توان دفاعی پشتوانه مذاکره است.

وی افزود: این صحبت ها این پالس را به دشمن می دهد ما دچار ضعف هستیم و هزینه و امتیاز کافی به ایران داده نشود و همین پالس ها باعث شد آن ها حاضر به امتیازدهی در برجام نشوند و امروز برجام به این گرفتاری دچار شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یک قرارداد باید به گونه ای تنظیم می شد که اگر ۳۰ دیوانه هم در آمریکا سرکار می آمدند نتواند آن را به هم بریزند نه اینکه آقای رئیس جمهور بیاید بگوید یک دیوانه در آمریکا برجام را نابود کرد.

وی با بیان اینکه اینستکس چیزی نبود که ما از برجام انتظار داشتیم، گفت: زمانی که ما با اروپا برای راه اندازی کانال مالی در حال مذاکره ایم وزیر امور خارجه ما می گوید پولشویی در کشور ما یک واقعیت است. یعنی این پیام را به کشورهای اروپایی داده ایم که هزینه را برای پیوستن ایران به این پیمان بالا ببرند و اینستکس را متوقف کنند.

ذوالنوری گفت: آیا سهم ما از برجام اینستکس بود یا عادی‌سازی همه روابط اقتصادی با دنیا؟

وی افزود: اینستکس ما را به عنوان را به مهجور تلقی می‌کند به طوری که سهم فروش نفت‌مان را به اروپایی‌ها به یک صندوق واریز کرده و ما برای واردات کالا از اتحادیه اروپا از آن صندوق برداشت کنیم.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مهجور نیست.

وی تصریح کرد: اینستکس آرزو است و اجرایی هم نشده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت:‌ زمانی که قرار بود اینستکس فعال شود وزیر خارجه مقابل تلویزیون آمده و می‌گوید پولشویی در کشور یک واقعیت است.

وی گفت:‌ اگر آدم ناشی این حرف را می‌زد که آمریکا با دو بمب می‌تواند کل کشور ما را مختل کند می‌توانستیم آن را رفع رجوع کنیم.

ذوالنوری گفت:‌آقای ظریف جوانی‌اش را در دیپلماسی گذرانده است اما اگر آدم ناآشنا با بین‌الملل این حرف را می‌زد می‌توانستیم از کنار آن به راحتی بگذریم ظریف و کسانی که حقوق بین‌الملل خوانده‌اند می‌دانند که رهبر، نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور و وزیر خارجه حرف‌شان در دنیا سندیت دارد.

وی گفت:‌ اگر وزیر کشور و وزیر نفت بحث پولشویی را می‌گویند در محاکم دنیا نمی‌توانستند به آن استناد کنند اما به اظهارات وزیر خارجه می‌توانند استناد کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی افزود: وقتی آقای ظریف می گوید پولشویی در ایران یک واقعیت است یعنی خارجی ها هزینه فعالسازی اینستکس را بالا ببرند در حالی که اینستکس نیز امروز یک رویا برای ما است.

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه ضمن انتقاد از صحبت های وزیر خارجه در مورد توان موشکی، گفت: صحبت های آقای ظریف باعث شد ما مجبور شویم شهرهای زیر زمینی موشکی مان را به دنیا نشان دهیم و اثبات کنیم که به سطحی از بازدارندگی رسیدیم  که آمریکا جرات تهاجم به ما را ندارد. امروز ۳۶ پایگاه آمریکا از نزدیک ترین آن در بحرین تا دورترین آن در اقیانوس هند زیر موشک های ما است.

وی افزود: آقای ظریف بیان کردند که توان معنوی اهمیت دارد و بقا و دوام ما به این توان وابسته است اما چرا باید به گونه ای حرف بزنیم که بعد دیگر را تضعیف کنیم و ما چه سودی می بریم اگر بعد دفاع را بکوبیم از سوی دیگر رئیس جمهور در فتنه بنزینی می گوید که ما مردم را با دوربین هایمان زیر نظر داریم و این پیام را به اشرار می دهد که دوربین ها را کور کنند یا می گویند ترامپ یک راه فروش نفت ما را می داند و ما ۶ راه دیگر داریم. این صحبت ها چه پیامی به دنبال دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خطاب به وزیر خارجه گفت: من به شما عرض می کنم آثار حرف های شما در مورد پولشویی برای ما هزینه زا بود اما خودم اجازه ندادم استیضاح در مورد این صحبت ها کلید بخورد چرا که آن موقع شما باید می آمدید و اثبات می کردید پولشویی در کشور وجود دارد و حالا نیز عرض می کنم که نمی خواهم در مورد این سوال رأی گیری شود بلکه قصد من این بود که با صحبت هایم آثار حرف های شما را در جای درست خنثی کنم.

انتهای پیام/

==========================================
» تاریخ انتشار : ۳۰ دی ۱۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *