اخبارچرایی قبول درخواست دیدار سفیر انگلیس توسط ذوالنور/ از منافع ملی دفاع کردیم به‌ویژه درباره توقیف نفت‌کش ایران

9 مرداد 1398

چرایی قبول درخواست دیدار سفیر انگلیس توسط ذوالنور/ از منافع ملی دفاع کردیم به‌ویژه درباره توقیف نفت‌کش ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ذوالنوری،حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در خصوص دیدار سفیر انگلیس با خود توضیحاتی را ارائه کرد.

وی اظهار داشت: کشورها به چند دسته تقسیم می‌شوند و رابطه ما با هر کدام از این گروه‌ها متفاوت است. یک کشور به نام آمریکا و یک رژیم مجعول و منحوس به نام رژیم صهیونیستی وجود دارد که حرف زدن، ارتباط و مذاکره به آنان برای ما خط قرمز است. یعنی ما مطلقاً با اینها هیچ مراوده و حرفی نداریم. به عبارتی بخواهند خودشان هلاک هم کنند که با ما مذاکره کنند چون خط قرمز نظام است امکانپذیر نخواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه خط قرمزهای سیاست خارجی  چون مربوط به سیاست‌های کلان نظام است و طبق قانون اساسی رهبر معظم انقلاب این سیاست‌های کلان را تعیین می‌کنند، گفت:  دسته دوم کشورهایی هستند که ممکن است در عمل دنباله‌روی و همراهی آمریکا را داشته باشند، مثل کانادا، انگلیس و گاهی فرانسه و آلمان، لکن با این حال این کشورها در سیاست‌های کلی نظام جزء خط قرمز نیستند. در ایران سفارت داشته و روابط دیپلماتیک، سیاسی و دو جانبه با ما دارند. حال ممکن است این روابط افزایش و کاهش داشته باشد و تیره و روشن شود.

* براساس منافع ملی خود عمل می‌‌کنیم

ذوالنوری افزود: گروه سوم را کشورهایی تشکیل می‌دهند که بی‌طرف بوده و هر کشوری ارتباط قوی‌تری با آنها داشته باشد می‌تواند از آنها به نفع خود استفاده کند و روابط دو جانبه داشته باشد. بنابراین بسیاری از کشورهای دنیا در این دسته می‌گنجند.

نماینده مردم قم در مجلس خاطرنشان کرد: گروه چهارم کشورهایی هستند که با ایران پیمان عقیدتی و ایدئولوژیکی ندارند که چین و روسیه در این دسته می‌گنجند چرا که در برخی اوقات با همدیگر به دلیل دشمن مشترک روابط‌مان محکم‌تر می‌شود. به عنوان مثال وقتی آمریکا روسیه و چین و ترکیه را  تحریم می‌کند عامل انسجام بیشتر ما می‌شود و در بسیاری از نقاط نیز دارای منافع مشترک هستیم و البته این منافع مشترک ضعف و قوت دارد. بنابراین به طور طبیعی در چارچوب منافع‌مان همراه‌تر و منسجم‌تر عمل می‌کنیم.

وی تأکید کرد: کشورهایی همچون عراق، لبنان و سوریه جزء ‌آن دسته از کشورهایی هستند که هم‌پیمانان ما محسوب می‌شوند و روابط ما با آنان علاوه بر اشتراکات متنوع منافع، اعتقادی و ایدئولوژیکی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه انگلیس نه در محدوده دوستان ما است و نه در خط قرمز ارتباطی ما قرار دارد، گفت:  رهبر معظم انقلاب همواره در بیانات خود از عنوان انگلیس خبیث استفاده می‌کنند؛ لذا هرجا که به ضرر منافع ملی ما باشد ما به آنان میدان نخواهیم داد لکن به اقتضا و به تناسب منافع ملی و مصالح کشور در مواردی با آنان ارتباط دائر می‌کنیم.

ذوالنوری تأکید کرد: دیدار سفیر انگلیس با اینجانب در شرایطی رخ داد که روابط دیپلماتیک و رایزنی‌های فعالی بین ایران و کشورهای ۴+۱ وجود دارد. 

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: سفیر انگلیس چند هفته قبل از بنده درخواست ملاقات داشت که نهایتاً این ملاقات در محل مجلس شورای اسلامی انجام گرفت و موضوعات متعددی در این دیدار مطرح شد.

وی توقیف کشتی ایران توسط انگلیس، توقیف کشتی انگلیس توسط ایران، موضوع هسته‌ای، کاهش تعهدات جمهوری اسلامی، و اجرای برجام را از موضوعات مطرح شده در دیدار سفیر انگلیس با خود عنوان و تصریح کرد: انگلیس از ما درخواست داشت که ایران در برجام باقی بماند و این موضع را حفظ کند که در همه این موارد منافع ملی ما خط قرمز مباحث بود و با موضوع مطالبه‌گرانه خواسته‌های نظام اسلامی و ملت ایران را مطرح کردم و در حقیقت موضع ما در این موضوعات طلبکارانه بود و طبیعتاً هم می‌تواند در بهبود شرایط به نفع جمهوری اسلامی و مردم ایران مؤثر باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: در این زمینه عزیزانی در فضای رسانه‌ای ورود کردند و به نقد و نظر، ابهام و سؤال پرداختند که اینها نیز چند دسته هستند؛ نخست نیروهای انقلاب برخاسته از بطن و متن مردم که دغدغه‌مند و دلسوز هستند و نسبت به این مسائل حساسیت نشان دادند که من مجدانه و صمیمانه از این حساسیت موضع‌گیری و دغدغه‌مندی آنان تشکر می‌کنم.

وی گفت: اگر این دغدغه‌مندی و حساسیت  نیروهای انقلابی نباشد خطر انحراف در روابط خارجی و داخلی ما وجود دارد و تا امروز که مسیر انقلاب به صورت بسیار درست طی شده به برکت همین حساسیت و دغدغه‌مندی نیروهای انقلاب است بنابراین آنها حق دارند مسائل را بررسی، نقد و گلایه‌کنند یا حتی سر مسئولان خود داد بکشند، بنابراین من از آنها تقدیر و تشکر می‌کنم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: دسته دوم در بین منتقدان و کسانی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به نقد این موضوع پرداختند کسانی هستند که علی رغم همه خط قرمزهای نظام سنگ مذاکره با آمریکا را به سینه می‌زنند، البته بنده نمی‌خواهم همه آنها را متهم کنم که در نقد این دیدار مغرضانه عمل کردند اما به بی غرضی آنها نیز خوشبین نیستم. چون اگر این کار را تقبیح می‌کنند خود آنان به دنبال وادادگی در مقابل محور نظام سلطه یعنی آمریکا هستند. 

*صرف نقد، چالش و تضارب افکار اگر مغرضانه نباشد نتایج مطلوبی خواهد داشت

وی افزود: بعضی‌ها ناآگاهانه و بدون نگاه عمیق به تحلیل و اظهارنظر در این موضوع پرداختند در حالی که اصلاً نمی‌دانند اهداف، مباحث  و خروجی چه بوده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: طبیعتاً کمیسیون امنیت ملی سنگر مجلس شورای اسلامی در روابط خارجی است و بعد از این هم سفرای دیگر کشورها نیز درخواست ملاقات داشته و خواهند داشت، ما که نمی‌توانیم جایگاهی را که باید از حقانیت، مظلومیت و‌ منافع و‌ مصالح کشور و مردم دفاع کند را ببندیم، بدیهی است که بستر این نقش آفرینی با برقراری ارتباطات در چارچوب خطوط قرمز نظام و تکیه بر سه اصل حکمت، عزت و مصلحت است.

انتهای پیام/

 

==========================================
» تاریخ انتشار : 9 مرداد 1398

»» چاپ خبر

 

» اخبار مرتبط:

  • اقتدار پلیس باید حفظ شود
  • دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب
  • افول رژیم صهیونیستی در آینده ای نزدیک
  • اروپا نمی‌خواهد برای حفظ برجام هزینه دهد
  • مردم کاری با اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارند/گاهی باید به دولت سیلی زد و گاهی نی ...
  •  

    آخرین اخبار

    تبلیغات تصویری