اخبارنماینده قم در مجلس: وضعیت زبان فارسی در کشور آشفته است

29 خرداد 1398

نماینده قم در مجلس: وضعیت زبان فارسی در کشور آشفته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حجت الاسلام ذوالنوری، به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی، با اشاره به دغدغه رهبر معظم انقلاب پیرامون حفظ و حراست از زبان و ادبیات فارسی اظهار کرد: برخی برنامه‌های تولیدی توسط صدا و سیما زمینه تضعیف زبان و ادبیات فارسی را فراهم کرده است.

وی با اشاره به نقش زبان در شکل گیری فرهنگ عمومی و ایجاد فرهنگ در جامعه اظهار داشت: هر کالایی به همراه خود زبان و فرهنگ خاص خود را به همراه دارد که این فرهنگ بیگانه یا همزمان با ورود کالا وارد یا اینکه با تأخیر وارد کشور می‌شود.

ذوالنوری، با تاکید براینکه بر اساس قانون استفاده از عناوین و واژگان بیگانه برای اصناف ممنوع است گفت: استفاده از عناوین و اصطلاحات بیگانه در بسیاری از واحدهای صنفی استان به دلیل ناآگاهی از ممنوعیت قانونی است و تعیین ضرب الاجل چند ماهه نمی‌تواند این مشکل را به صورت ریشه‌ای حل کند.

وی با بیان اینکه باید برای رفع مشکلات فرهنگی اهتمام همه مسئولان و دستگاه‌های مختلف ضروری است، گفت: حضور مسئولان عالی دستگاه‌های مختلف در جلسات شورای فرهنگی عمومی به دلیل اهمیت مسائل فرهنگی ضروری است و باید به جای فرستادن نماینده، خود مسئول اداره در این جلسه حاضر شود.

ذوالنوری ادامه داد: ترویج برخی مدل‌ها و لباس‌ها، ساماندهی فرهنگسراها و اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری عبارات و اصطلاحات بیگانه از جمله اموری است که باید در دستور کار قرا گیرد.

وی گفت: باید با طراحی طرح‌هایی برای ساماندهی وضعیت فرهنگی و اولویت دادن به آنها، زمینه بررسی و تبدیل آنها به قانون فراهم شود.

 

==========================================
» تاریخ انتشار : 29 خرداد 1398

»» چاپ خبر

 

» اخبار مرتبط:

  • مناظره | زاکانی: 13خلاف آشکار در کرسنت وجود داشت /برادران خاتمی اول با هم ب ...
  • افول رژیم صهیونیستی در آینده ای نزدیک
  • اروپا نمی‌خواهد برای حفظ برجام هزینه دهد
  • مردم کاری با اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارند/گاهی باید به دولت سیلی زد و گاهی نی ...
  • مطالبه‌گری اساس تعامل و ارتباط مجلس با دولت است
  •  

    آخرین اخبار

    تبلیغات تصویری